top of page

Modus Operandi familien Tandberg og løypekonflikten

  • trondboe
  • 12. nov.
  • 2 min lesing

Til Nesbyen Kommune og involverte parter i Løype-/Utbyggingskonflikten.

 

Da vi i 2010 vurderte hvor vi ønsket å bygge hytte, sto Nesbyen på toppen av vår liste bl.a. på grunn av de fantastiske langrennsforholdene som kunne tilbys opp på snaufjellet.

 

Vi hadde i den forbindelse møte direkte med Hans Tandberg som fortalte at markagrensen gjorde at det ikke ville komme flere tomter og hytter videre opp fra Tverrlia 2 og det som til da var bygget.

Ovenfor der var det LNF område og kommunen ville ikke tillate videre utvikling.

 

Vi slo til og kjøpte tomt rett ved denne grensen i det som nå er Reinrosevegen og startet vårt byggeprosjekt.

Til stor overraskelse fikk vi allerede sommeren etter informasjon via tredjepart om Tandbergs planer og søknader i kommunen for videre utbygging.

Hans Tandberg hadde vært uærlig med oss.

 

I første runde ble det søkt om kun 23 tomter fordelt på 2 stikkveier videre innover.

Dette var av «så lite omfang» at hytteforeningen ble truet med ekspropriering ifølge utbygger og foreningen ga etter.

På tilsendt nabovarsel viste de innerste tomtene i disse to veiene at det ikke ville åpnes for videre utbygging innover.

Men av reviderte kart sendt til Nesbyen kommune var tomtene justert slik at det ville være mulig å fortsette innover likevel.

 

Vi ser nå tydelige konsekvenser av denne fremgangs metoden og den blir gjentatt med suksess, senest i T7 – rettssak om tilgang til 4-5 tomter, nå som adkomst videre innover og østover.

 

Nesbyen kommune må her se sitt ansvar og sørge for å stoppe denne «klattvise» utbyggingen og sette en klar grense før mer av kvalitetene i fjellet blir bygget ned – også for fremtiden.

Vi kjenner flere som har droppet Nesbyen som hyttekommune på grunn av denne konflikten.

 

Vi kommer selv ikke til å legge igjen mer penger i alpin eller golfanlegg før Tandberg og Haraldset kommer oss tidligere kjøpere i møte.

 

I siste instans vil vi vurdere også å støtte boikott av handelsstanden i Nesbyen sentrum for å markere hvordan bygdas store sønner behandler oss som relativt tidlig investerte vår tid og penger i hytte i kommunen. 

Vi vil gjøre det helt klart i så fall at Nesbyen Prosjektutvikling OG Nesbyen kommune er ansvarlig for de konsekvenser det kan få og at på samme måte som Nes Sørmark holder oss som gisler vil vi måtte ta i bruk de virkemidlene vi har.

 

Med ønske om at alle parter gir litt slik at ikke Nesbyen som destinasjon sager av grenen de sitter på.

 

Mvh

Familien Midttun

 
 
 

Siste innlegg

Se alle
Løypekonflikt og arealplan – ansvar må tas nå

Kjære Nesbyen kommune og utbyggere. Situasjonen på Nesfjellet er nå kritisk. Grunneiere har trukket tilbake tillatelser til løypekjøring, og store deler av fjellet – særlig rundt Tverrlia og Natten –

 
 
 
Brev og spørsmål til Nesfjellet Prosjektutvikling

For ganske nøyaktig fire år siden, i 2021, kjøpte vi tomten H15 i området Tverrlia 7. Vår kontakt i forbindelse med kjøpet var Jørgen Haraldseth.   Først av alt: Vi vil gi honnør til Nesfjellet Prosje

 
 
 

Kommentarer


bottom of page